……a byla celá – sametová,

zpívá v písničce Ondřej Hejma se svou skupinou Žlutý pes. My jsme si mysleli, že sametová může být třeba sukně, ale ve škole jsme si říkali, že v roce 1989 byla u nás sametová revoluce. Ale my jsme ani nevěděli, co je to revoluce. Paní učitelky nám vysvětlily, že když lidé nejsou s něčím ve státě spokojeni, mohou vyjít do ulic se svými požadavky. V hodinách vlastivědy a češtiny jsme si povídali, jak se v té době žilo, s čím si třeba děti tehdy hrály a na jaké zboží se stály fronty. Také jsme si prohlíželi knížku od spisovatele, který žil v Americe, Karla Síse – Zeď. Ten popisuje události 17. listopadu 1989 takto: „ Policie a studenti se střetnou na Národní třídě. Demonstrace na Václaváku. Milion lidí na Letné. Zvoní klíčema. Občanské fórum a Havel. Celá země se probouzí.“ Letos slavíme 30. výročí od této události, proto jsme v hodinách výtvarné výchovy namalovali spoustu symbolů jako vzpomínku na naši – sametovou.

Žáci 5. a 4. B třídy