Pomoc při důležité volbě!

Tento školní rok byl poněkud odlišný. Byl to pro nás totiž rok na základní škole poslední a tak jsme si museli zvolit, co dál. Ve vyučování nám k tomu sloužil předmět s názvem Svět práce, který byl již od osmého ročníku na volbu povolání zaměřen. Velké množství zajímavých informací se na nás valilo již od září.
V pátek 12. října jsme jeli do Informačního a poradenského střediska při Úřadu práce ve Vyškově. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací o místních středních školách, o úspěšnosti uchazečů o studiu v minulých letech a zajímavých změnách chystaných pro nás na další školní rok. Dělali jsme také test osobnosti, na jakou profesi bychom se hodili. Měli jsme potom o všem lepší přehled. Dne 18. října jsme se vydali na Veletrh vzdělávání, opět do Vyškova. Zde jsme se mohli podívat, jaké školy jsou v našem okolí. Na veletrhu jsme měli možnost dozvědět se více o dané škole. Byli jsme rádi, že zástupci středních škol měli pro nás připraveno mnoho materiálů a většina ochotně odpovídala na naše, mnohdy všetečné, dotazy. Od konce listopadu k nám do hodin světa práce jezdili zástupci středních škol i naši bývalí žáci. Prezentovali nám jejich školu a řekli nám mnoho užitečných informací, které nám pomohli v rozhodování. Byli u nás zástupci ze škol ISŠ Slavkov, GOA Bučovice, SŠEE Sokolnice, SŠTE Olomoucká Brno a Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov.
V druhém pololetí to byla celkem jízda. Do konce února jsme si museli podat přihlášky na střední školy. Čas volby nastal. Přijímačky byly velká zkušenost, někteří se dostali hned, jiní čekali na výsledky odvolání, ale nakonec jsme všichni s volbou spokojeni. V květnu k nám zavítal na besedu příslušník Policie ČR. Bylo to zajímavé oživení konce školního roku. Pracovat u policie není žádná legrace, ale v průběhu besedy jsme se i celkem dost nasmáli, hlavně při nácviku sebeobrany. Na začátku června jsme ještě vyrazili na exkurzi do firmy Agrola. Dověděli jsme se zajímavosti o fungování firmy od běžných učebních profesí až po vedení. Je to celkem složité a asi to není úplná legrace. Nakonec jsme získali pár tipů, jak si udržovat doma zahrádku. Ty určitě využijeme.
Všechny tyto akce nám hodně pomohly v rozhodování o naší budoucnosti. Teď nás již čeká další krok, jít někam dál. Tak nám držte palce a přejte štěstí.

Za kolektiv 9. třídy, T. Handlová a M. Učňová