menu

úvodní stránka
kontakty
ŠVP
dokumenty
formuláře
GDPR
ze života školy
pro rodiče
školní poradenské pracoviště
inspekční zprávy
školní časopisy
z historie školy
naši partneři
registr oznámení
autor stránek

projekt Šablony - Škola pro všechny

projekt
Škola pro všechny

Evropský sociální fond
 

ze života školy


Vánoce ve strážnickém skanzenu

Ve středu 6. prosince se první, druhé a třetí třídy vydaly na výpravu autobusem až do Strážnice za Kyjovem, kde se nechaly ve skanzenu vnést do časů minulého a předminulého století.
Cesta byla dětem dlouhá, ale na místě nás čekaly samé příjemné zážitky. V obchůdku jsme byli seznámeni s výrobky lidových řemesel a mohli jsme si zakoupit suvenýr.
Potom jsme se šli na prohlídku vesničky. Jako bychom se ponořili o pár století zpět v dějinách. U první chaloupky nás přivítali dva čerti, anděl a Mikuláš. Zdálky vypadali hrůzostrašně, ale zblízka bylo patrné, že jsou to ti nejhodnější čerti na světě. V další chaloupce jsme nasáli i s vůní čerstvého pečiva krásnou atmosféru, stařenky drhly peří a vyprávěly nám o starých zvycích. Svatá Lucie nám na cestu nabílila tváře a už jsme spěchali do dalších chaloupek, z nichž jsme si postupně odnášeli poznatky o vánočních zvycích předešlých generací. 
Velmi poutavá byla pro děti návštěva školy, kterou provázely překvapené pohledy a tichý smích. Dva páni učitelé v krojích nás naučili zpívat novou vánoční koledu, která nám dosud nebyla známa. Ale vládla tu tvrdá disciplína! Kdo mluvil a rušil, byl tvrdě trestán. Dobrovolník Matyáš si vyzkoušel, jaké to je klečet na špalíku dřeva s rákoskou položenou na zdvižených rukách. 
Zajímavá byla také návštěva chaloupky, kde byly otevřené dílničky, děti si mohly vyrobit svíčku či vánoční ozdůbku. Paní v kroji nám ukázala, jak se dříve zdobily skleněné vánoční ozdoby, a jednu nám darovala na cestu domů. Teď se na nás ozdůbka směje ve třídě a připomíná milé zážitky ze skanzenu.

KK